Zapojení uživatelů do procesu návrhu

Jedno z nejmodernějších sportovních a zábavních zařízení v Polsku bylo postaveno na ulici Lubelska ve městě Puławy. Koncepce haly byla konzultována se sportovní komunitou, která byla vyzvána k podání připomínek a návrhů ohledně funkčnosti a praktičnosti. Tyto návrhy ovlivnily konečný projekt, který vypracoval architekt Janusz Gąsiorowski z místního architektonického studia Marka Pracownia Architektoniczna.

Sportovní a zábavní hala ve městě Puławy je vybavena tribunami s 1 336 pevnými sedadly, 76 sedadly ve VIP sektoru a teleskopickými tribunami s 1 726 skládacími sedadly. Celkem sedadla pojmou přes 3 200 diváků. Chloubou haly je profesionální podlaha ze severoamerického javoru, již známe z NBA, o rozloze 2 700 m2 (přibližně plocha velkého sídla) – největší svého druhu v Evropě. Provedení haly splňuje požadavky mezinárodních sportovních svazů na zápasy v evropském měřítku a má také odpovídající zázemí pro produkci televizních přenosů a hudebních koncertů. 

Dokonalý soulad akustických a estetických hodnot

Vynikající akustiku haly v městě Puławy vytvořila kombinace několika produktů Rockfon. Všechna řešení byla vybrána tak, aby vytvářela dokonalý soulad akustických a estetických hodnot. Hlavní sál byl vytvořen z velkých skleněných a betonových sekcí, díky čemuž zvuk v takovém prostředí prudce stoupá a obtížně se reguluje. Dokonalým řešením byla instalace monolitického a elegantního podhledu Rockfon Mono Acoustic a kruhových ostrůvků Rockfon Eclipse, které doplňují industriální design. Celek dokonale ladí s osvětlením na kruhové projekci instalované ve stropě. Na stěnách haly byly použity desky Rockfon VertiQ, které pohlcují nadměrný hluk a vytvářejí hladký povrch. V halách, konferenčních místnostech a kancelářích byly zvoleny akustické podhledy z řady Blanka, které mají vysoce matný, extra bílý povrch a vysokou odrazivost světla. Na hlavním stadionu je kromě dokonalé akustiky důležitá také vysoká odolnost vůči nárazu. Tyto požadavky splnily bílé desky Rockfon Samson v kombinaci se stěnovými panely VertiQ.

Podpora profesionálního akustika

Na začátku procesu navrhování haly a v koncepční fázi byly využity služby profesionálního akustika, který na projektu spolupracoval a promyslel jeho akustiku. Jedním z jeho prvních úkolů bylo připravit vodítka pro podobu haly. Provedl několik akustických měření, jimiž ověřil soulad s předpoklady návrhu, a po dokončení stavebních prací provedl závěrečnou zkoušku.

V hlavní hale, kterou využívají sportovci i diváci, byly provedeny velmi podrobné akustické zkoušky podle normy PN-EN ISO 3382-2.

Na hřišti a v prostoru pro diváky bylo zjištěno 86 měřicích bodů a výsledky potvrdily, že cíle týkající se podmínek dozvuku a srozumitelnosti řeči stanovené v projektu jsou pozitivně splněny. Tyto cíle byly dokonce přísnější, než požaduje platná norma PN-B-02151-04: 2015-06.

Podle normy je doba dozvuku pro sportovní halu s tribunami a klenbou pro diváky T = 1,8 s, zatímco výsledky zprůměrované z 86 měřicích bodů přinesly hodnotu T = 1,39 s. To představuje vynikající výsledek, zejména pro tak velkou sportovní halu. Výzkum také ukázal, že doba dozvuku je v celé hale velmi podobná.

Zábavní a sportovní hala Mosir

Lubelska 59
24-100 Puławy
Polsko

Najít dobrou akustiku v halách této velikosti je nesmírně obtížné, nám se to však podařilo. Díky tomu jsme získali komfort užívání a možnost pořádat koncerty i sportovní akce té nejvyšší úrovně.

Janusz Gąsiorowski

ARCHITEKT, MARKA PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA JANUSZ GĄSIOROWSKI TOMASZ KOZŁOWSKI

Zábavní a sportovní hala Mosir

Místo:Polsko
Architekt:Marka Pracownia Architektoniczna Janusz Gąsiorowski Tomasz Kozłowski
Montážní firma:Pol-Farb s.c. Marek Bielak
Fotograf:Bartosz Makowski
Produkty:Rockfon Blanka®, Rockfon Color-all®, Rockfon VertiQ®, Rockfon® Eclipse, Rockfon® Samson
Hrany:A, A HAT, AEX, X
Rozměry:600 x 600, 800 x 800, 1160 x 1160, 1166 x 1166, 1200 x 600, 1200 x 1200, 2700 x 1200

Související referenční projekty