Získejte podrobné odpovědi na dotazy, které nám již položili naši zákazníci a partneři dříve.
Hluk je slyšitelná energie, která může nepříznivě ovlivnit náš psychologický i fyziologický stav. Použití materiálu pohlcujícího zvuk omezí zvukové odrazy a vytvoří komfortní interiérové klima.
Kamenná vlna je ze své podstaty výborným zvukově pohltivým materiálem a našim stropním a stěnovým řešením propůjčuje vynikající akustické vlastnosti. Docílíte vysoké úrovně akustického komfortu se zachováním vysoké úrovně estetiky. Akustická hodnocení výrobků Rockfon byla testována a certifikována nezávislými laboratořemi.
1) Výzkumný projekt „Speech Intelligibility in Classroom“ (srozumitelnost řeči v učebnách) uskutečněný Fakultou stavebního inženýrství a geodézie (Department of Building Engineering & Surveying) edinburské Herriot-Wattovy univerzity ve Spojeném království.
2) Zdravotnické technické memorandum 08-01: Akustika
3) Julian Treasure, Sound Business, 2007
Při dopadu zvukové vlny na plochu absorbuje část energie materiál a část se odrazí zpět do prostoru. Kvalita zvukové pohltivosti je určena uspořádáním prostoru a vlastnostmi použitých materiálů.
Kamenná vlna má ze své podstaty vynikající zvukově absorpční vlastnosti.
Řádná zvuková pohltivost
Naše stropy z kamenné vlny napomáhají omezit prostup nežádoucího zvuku z jedné místnosti do druhé. Celková zvuková izolace přilehlých prostor se vyjadřuje hodnotami DnT,w, R´w nebo DnT,A. Představuje schopnost celkové konstrukce (příček, stropu, podlahy a všech spojů) blokovat zvuk hovoru, hudby či jiného hluku přenášeného vzduchem a stavebními prvky. Čím vyšší je hodnota (v dB), tím lepší jsou vlastnosti.
Některé regulační orgány stanovují minimální hodnotu 35–45 dB mezi kancelářemi nebo 50–60 dB mezi byty a bytovými jednotkami. Hlavními prvky určujícími zvukově izolační vlastnosti materiálu jsou hmota, vzduchotěsnost a schopnost pohlcování zvuku. Hmota, vzduchotěsnost a zvuková pohltivost jsou primární vlastnosti určující zvukově izolační vlastnosti materiálu.
Kročejová neprůzvučnost mezi dvěma podlažími vyjadřuje schopnost konstrukce izolovat zvuky vytvářené nárazy, např. kroky či zabouchnutím dveří. Vyjadřuje se v dB jako hladina akustického tlaku kročejového hluku L’nT,w. Čím je hodnota nižší, tím lepší je hladina akustického tlaku a tedy i kročejová neprůzvučnost. Některé regulační orgány stanovují pro učebny a kanceláře maximální hodnotu L’nT,w (L’nT(Tmf,max),w ve školách) na úroveň 60 dB.
Cesty prostupu zvuku mezi přilehlými prostory
Stropy z kamenné vlny Rockfon pomohou omezit prostup zvuků z jedné místnosti do druhé.
Vylepšená zvuková izolace
Hladina akustického tlaku vyjadřuje míru hluku v prostředí. Vystavení trvale vysokým hladinám akustického tlaku nebo vysokým zvukovým špičkám může časem poškodit zdraví.
Průměrná hladina akustického tlaku je důležitá ve všech prostředích – od továren po mateřské školky. Evropská unie definovala maximální expoziční limity na úrovni 85 dB (A) a v některých zemích nesmí při veřejných akcích, jimiž jsou např. koncerty, dojít k překročení hlučnosti 96 dB (A).
Hladina akustického tlaku v místnosti závisí na intenzitě zdroje zvuku, tvaru místnosti, množství zvukově pohltivých ploch a jejich kvalitě.
Zdroj: Vládní úřad pro bezpečnost a zdraví při práci v USA
V průmyslovém prostředí velmi často panují vysoké hladiny akustického tlaku, jež vyžadují specifické akustické úpravy. Společnost Rockfon nabízí řadu řešení, například stropy s vysokým činitelem neprůzvučnosti, přepážky nebo stěnové absorbéry. Hladina akustického tlaku vyjadřuje míru hluku v prostředí. Vystavení trvale vysokým hladinám akustického tlaku nebo vysokým zvukovým špičkám může časem poškodit zdraví. Hladina akustického tlaku vyjadřuje míru hluku v prostředí. Vystavení trvale vysokým hladinám akustického tlaku nebo vysokým zvukovým špičkám může časem poškodit zdraví.
Nejvýznamnějším faktorem veškerých regulací je doba dozvuku, definovaná jako doba potřebná k poklesu hladiny akustického tlaku o 60 dB pod původní úroveň.
Ve většině případů platí, že krátká doba dozvuku zlepšuje akustické pohodlí. Avšak v některých situacích, například na koncertech nebo v konferenčních halách může delší doba dozvuku naopak přinést vyšší komfort poslechu.
Doba dozvuku závisí na velikosti a tvaru prostoru, a dále na množství, kvalitě a umístění absorpčních ploch v prostoru. Čím lepší je zvuková pohltivost místnosti, tím kratší je doba dozvuku.
Srozumitelnost řeči vyjadřuje míru slyšitelnosti a srozumitelnost hovoru v místnosti. Úzce souvisí s dobou dozvuku.
Na srozumitelnost řeči má vliv řada faktorů. Patří mezi ně intenzita řečového signálu, směr zdroje zvuku, úroveň hluku pozadí, doba dozvuku v prostoru a tvar místnosti.
Míra srozumitelnosti řeči se obecně vyjadřuje indexem přenosu řeči STI (Speech Transmission Index) s hodnotami v rozmezí od 0 do 1. V prostoru učebny by například měla být úroveň nejlépe nad hodnotou 0,6. Zjednodušeným (rychlejším) nástrojem k vyhodnocení srozumitelnosti řeči je index přenosu srozumitelnosti rychlé řeči (RASTI – Rapid Speech Intelligibility Transmission Index).
Celková zvuková izolace představuje schopnost místnosti (příčky, strop, podlaha a všechny spoje) zamezit prostupu zvuku vzduchem a stavebními prvky.
Celková zvuková izolace přilehlých prostor se vyjadřuje hodnotami DnT,w, R’w nebo DnT,A. Čím vyšší je hodnota (v dB), tím lepší jsou vlastnosti. Hlavními prvky určujícími zvukově izolační vlastnosti materiálu jsou hmota, vzduchotěsnost a schopnost pohlcování zvuku. Některé regulační orgány vyžadují mezi kancelářemi hodnotu minimálně 35–45 dB.
30 dB (A)
Hovor v přilehlé místnosti je zřetelně slyšitelný a srozumitelný
40 dB (A)
Hovor v přilehlé místnosti je vnímán nejasně
50 dB (A)
Hovor v přilehlé místnosti není slyšet
Kročejová neprůzvučnost mezi podlažími představuje schopnost konstrukce izolovat zvuky nárazů vyvolané například chůzí. Vyjadřuje se v dB jako hladina akustického tlaku kročejového hluku L’nT,w. Čím nižší je hodnota, tím lepší je kročejová neprůzvučnost. V učebnách a kancelářích regulační orgány obvykle povolují max. L’nT,w ve výši 60 dB.
Zvukovou pohltivost vyjadřuje součinitel zvukové pohltivosti alfa (α) s hodnotou mezi 0 a 1,00. Nula představuje nulovou pohltivost (úplný odraz) a hodnota 1,00 vyjadřuje absolutní pohlcení dopadajícího zvuku. Tento činitel slouží ke stanovení obecně používaných ukazatelů zvukové pohltivosti, jež jsou vysvětleny níže:
Hodnota alfa W neboli αw se vypočítává v souladu s normou ISO 11654 pomocí hodnot praktického činitele zvukové pohltivosti αp při standardních frekvencích a porovnáním výsledků s referenční křivkou. Hodnotu αw uvádějí u svých výrobků všichni dodavatelé podhledů v Evropě.
Kamenná vlna využívaná ve výrobcích Rockfon nabízí v porovnání s mnoha jinými materiály nejvyšší výkon.
Zvuková pohltivost ostrůvků a přepážek se vyčísluje pomocí ekvivalentní plochy absorpce zvuku Aeq vyjádřené v m² na objekt. Hodnota Aeq se měří v souladu s normou ISO 354. Jedná se o plochu fiktivní pohlcující plochy αw = 1,00, jež by pohltila stejný objem zvuku jako testovaný ostrůvek nebo přepážka. Neexistuje žádná standardní „vážená“ ekvivalentní plocha absorpce zvuku a nejlepším způsobem porovnání plochého stropu se stropem s ostrůvky či přepážkami tak bude výpočet doby dozvuku pro jednotlivé místnosti a situace.
Ostrůvky a přepážky Rockfon nabízejí vysokou zvukovou pohltivost v situacích, kdy nejsou modulární zavěšené podhledy vhodné.
Mezinárodní norma ISO 11654 dělí zvukovou pohltivost do pěti tříd: od A do E. Hodnoty αp se porovnávají s řadou fixních referenčních křivek. Rozpětí mezi referenčními křivkami je široké, takže třídy absorpce představují pouze hrubý ukazatel zvukové pohltivosti.
Mnoho stropů Rockfon nabízí zvukovou pohltivost třídy A.
Koeficient redukce hluku (NRC) vypočtený v souladu s normou ASTM C423 představuje jednočíselné hodnocení zvukové pohltivosti (čím vyšší je hodnota, tím lepší jsou vlastnosti). Jedná se o matematický průměr naměřených součinitelů zvukové pohltivosti αs při frekvencích 250, 500, 1 000 a 2 000 Hz. Koeficient NRC představuje stejnou váhu napříč 0 intervalem frekvencí, což znamená, že není tak přesný jako hodnota αw.
Hodnota Dn,f,w je vyčíslením podélné zvukové izolace (v dB) zajištěné stropem mezi dvěma místnostmi. Čím je hodnota Dn,f,w vyšší, tím lepší je zvuková izolace mezi místnostmi. Hodnotu Dn,f,w lze pokládat za ekvivalent dříve používané hodnoty Dn,c,w.
Hodnotu Dn,f,w využívají odborníci na akustiku k vyjádření celkové zvukové izolace DnT,w (R’w; DnT,A) mezi přilehlými prostorami.
Izolace přímého zvuku v dB vyjádřená činitelem neprůzvučnosti (Rw) vyjadřuje útlum zvuku prostupujícího zavěšeným podhledem.
Stropy s vysokým činitelem neprůzvučnosti Rw pomohou zamezit průniku zvuků generovaných instalacemi přetlakového větrání do místnosti.
K vyhodnocení účinku zvukové izolace v konkrétních podmínkách uvádějí laboratoře Dn, f, w nebo Rw s vyjádřením hodnot C a Ctr. C je zástupný termín pro „růžový“ šum jako je hovor, hudba, televize, hrající si děti atd. Ctr je zástupný termín pro hluk z dopravy. Čím nižší jsou hodnoty C a Ctr, tím lépe.
Ve vztahu zvukové pohltivosti a zvukové izolace mezi místnostmi existuje výrazná synergie. Ta se v hodnotách Dn,f,w měřených laboratořemi neodráží. Při stejné hodnotě Dn,f,w může použití podhledu s vysokou zvukovou pohltivostí snížit hladinu akustického tlaku v přijímací místnosti.
Strop s nejvyšší hodnotou αw lépe zajistí omezení akustického tlaku ve vysílací i přijímací místnosti. Vliv zvukové pohltivosti na vnímanou hladinu akustického tlaku lze vypočítat a byl ověřen i testováním přímo na místě.
S identickou hodnotou Dn,f,w (v tomto případě 44 dB) přispívá strop s vysokým činitelem neprůzvučnosti nižší hladině akustického tlaku než strop s nízkou hladinou neprůzvučnosti.
Produktová řada Rockfon dB byla navržena k blokování prostupu zvuku z místnosti do místnosti. Poskytuje jedinečnou kombinaci vynikající zvukové izolace a zvukové pohltivosti v jediném panelu.
We provide customers with a complete acoustic ceiling system offering, combining sound absorbing ceiling tiles and wall panels with suspension grid systems and accessories.