Koncertní, hotelové a konferenční centrum Malmö Live, které bylo navrženo architekty ze studia Schmidt Hammer Lassen Architects, získalo ocenění Building of the Year in Sweden 2016 (Budova roku ve Švédsku 2016). Původním záměrem projektu bylo vytvořit otevřenou a multifunkční budovu, kterou bude možné využívat k pořádání koncertů, konferencí, jako hotel, pro restaurace, kavárny atd.

Budova nabízející plochu 54 000 m2 byla navržena tak, aby se stala centrem neformálních sociálních interakcí a setkání po 24 hodin denně - něco jako město ve městě. Z těchto důvodů bylo nutné prostornou centrální lobby opatřit vhodnými akustickými řešeními k optimalizování akustického prostředí. Rockfon zde nainstaloval bílé akustické panely na stěnách a uhlově šedé akustické panely na stropech - celkem asi 19 000 m2 akustických řešení.

Interakce mezi akustickými povrchy a betonem

Stěny jsou tvořeny akustickými panely s hladkým a bílým povrchem, které jsou zavěšeny mezi betonovými sloupy a vytvářejí dojem jednolité plochy. Tyto panely jsou skvělou volbou pro modulární stropy a obklady v okolí oken. Lobby tak působí jako ničím nenarušený celek bez viditelných spár, kde se všechny prvky vzájemně vizuálně podporují.

Kristian Ahlmark, jeden z hlavních architektů ze společnosti Schmidt Hammer Lassen Architects, vysvětluje: „Podařilo se nám v lobby vytvořit takovou akustiku, že místnost je možné využívat pro celou řadu různých účelů a aktivit, aniž by se tyto navzájem rušily. Díky vzájemné interakci mezi akustickými povrchy, které tlumí hluk, a betonovými prvky, které hluk naopak šíří, lze lobby využívat současně jako koncertní sál, kavárnu či restauraci, i místo k pořádání konferencí nebo pro dětské hry. To vše fungující souběžně a bez omezení. Vznikl tak opravdu multifunkční prostor.“

Všestranné využití zakázkových akustických produktů a řešení

Akustická řešení Rockfon jsou tvořena plně recyklovanými deskami z kamenné vlny, nabízejícími tu nejvyšší třídu odolnosti vůči požáru (A1). V Malmö Live jsou na stropech v lobby použity bílé panely Rockfon® Sonar® a uhlově šedé panely Rockfon Color-all®. Oba tyto druhy panelů jsou charakteristické jejich rozměrovou stálostí i při vysokých vlhkostech (až do 100 %). Navíc nabízejí skvělou pohltivost zvuku (třída A).

Stěny v předsálí jsou obloženy stěnovými panely Rockfon® VertiQ®. Ty nabízejí stejně jako stropní panely třídu pohltivosti zvuku A.

„U projektů jako byl Malmö Live je velmi důležité, aby použitá řešení nabídla návrhářům a architektům úplnou svobodu co se týče modulových velikostí, detailů hran i možnosti využití panelů se zakázkovými rozměry. Návrh musí být přizpůsobitelný - například spáry a spoje musí být možné zcela skrýt a barvy sladit s ostatními prvky v interiéru,“ uvádí projektový manažer Jörgen Elofsson ze společnosti Rockfon.

Malmö Live

Dag Hammarskjölds Torg 4
211 18 Malmö
Švédsko

Nabízené produkty: Rockfon VertiQ®, A, 2400 x 600
Nabízené produkty:
Nabízené produkty: Rockfon VertiQ®, A, 2400 x 600
Nabízené produkty:
Nabízené produkty: Rockfon VertiQ®, A, 2400 x 600
Nabízené produkty:
Nabízené produkty: Rockfon Color-all®, A, 600 x 600
Nabízené produkty:
Nabízené produkty: Rockfon Color-all®, A, 600 x 600
Nabízené produkty:
Nabízené produkty:
Nabízené produkty:
Nabízené produkty:

Malmö Live

Místo:Švédsko
Architekt:Tengbom Gruppen, Schmidt Hammer Larsen&Larsen K/S (DK)
Montážní firma:Interoc, Intermontage Bromölla, Skånemontage
Produkty:Rockfon Color-all®, Rockfon VertiQ®
Hrany:A
Rozměry:600 x 600, 1800 x 600, 2400 x 600

Související referenční projekty