NaturKraft znamená v překladu „síla přírody“. Tento přírodní park návštěvníky zve, aby se o síle přírody něco dozvěděli. Jednou z hlavních atrakcí jsou tři koule, v nichž jsou prostřednictvím dramatických videí vyobrazovány různé přírodní jevy – velký důraz je tak kladen na kvalitu, včetně nejlepší dostupné akustiky. Ve skutečnosti jsou tyto atrakce tak populární, že jsou pro Naturkraft hlavním lákadlem.

NaturKraft otevřel své brány veřejnosti dne 4. června 2020. Thøgersen & Stouby, přední designová architektonická kancelář, chtěla návštěvníkům umožnit, aby mohli park navštěvovat celoročně, takže jsou zde vnitřní i venkovní atrakce, kde se lidé mohou dozvědět informace a zajímavosti o silách přírody. Jens Erik Thøgersen, partner architektonické kanceláře Thøgersen & Stouby, uvedl: „Příroda je soustředěna všude kolem, uvnitř i venku, aby lidé mohli park navštěvovat po celý rok. Vytvořili jsme prstencovou nástěnnou plastiku s výškovými rozdíly mezi třemi a dvanácti metry. Odtud se můžete dívat na krajinu a fjord Ringkøbing. Do kruhových zdí je zabudována hlavní budova, v níž narazíte na tři zážitkové koule, které mohou hosté navštívit, aby se toho o přírodě dozvěděli více.“

Barvy a akustika hrají u tohoto zážitku zásadní roli

Když vstoupíte do jedné ze tří koulí, přivítá vás zvuk i obraz. Na strop se promítají krátké filmy představující různé přírodní jevy. K vytvoření kvalitního zážitku, který chtěli architekti i park hostům nabídnout, musely být tyto tři kopule vytvořeny z vysoce kvalitních stavebních materiálů.  „Vzhledem ke kulatému tvaru se zvuk odráží ze všech směrů. Proto jsme se museli ujistit, že regulujeme zvuk mimo kouli a že zajistíme také silné pohlcování zvuku uvnitř koule. Současně jsme chtěli na strop kopule promítat film, což znamenalo, že jsme museli mít uvnitř kopule správné barvy, abychom vytvořili tu správnou atmosféru. Abychom toho dosáhli, rozhodli jsme se použít akustické stropní podhledy od společnosti Rockfon, protože splňovaly všechny naše požadavky. Po vyzkoušení několika stropních podhledů Rockfon Color-all® jsme zvolili dva odstíny šedé, Concrete a Anthracite, které poskytly hezký tmavý kontrast a zároveň dokonale ukázaly to, co jsme chtěli na strop promítat“, říká Jens Erik Thøgersen.

Optimální pohlcování zvuku v zaoblených tvarech

Kromě splnění požadavků na akustiku a promítání obrazů bylo také důležité, aby mohly být stropní podhledy přizpůsobeny kulatému tvaru koulí. Bo Jørgensen, projektový konzultant ve společnosti Rockfon, říká: Projekt byl mimořádný, protože takový zavěšený stropní systém neděláte každý den. Kopule musela být pokryta po celé vnitřní straně koule. Nebylo možné ji ponechat prázdnou. Akustické stropní řešení Rockfon Color-all poskytuje optimální pohlcování zvuku a je k dispozici přesně v té barvě, jakou chcete. Pro tento projekt byly stropní podhledy vyrobeny ve zvláštních rozměrech, které se se stoupáním po vnitřku koule postupně zmenšují. Nyní máme místnost, jejíž stěny a strop vypadají skvěle a kde také funguje akustická kontrola, takže uživatel získá při návštěvě a sledování filmu fantastický zážitek.

Naturkraft

Naturparken 10
6950 Ringkøbing
Dánsko

1/7

Naturkraft

Místo:Ringkøbing, Dánsko
Architekt:Thøgersen & Stouby and landscape architect SLA
Dodavatel:Bo Jørgensen
Montážní firma:Realdania project
Fotograf:Svend Christensen
Produkty:Rockfon Color-all®
Hrany:A

Související případové studie