Messner Mountain Museum Corones na vrcholku známého lyžařského střediska Kronplatz v severoitalských Dolomitech je nejnovějším a podle slov autora i posledním z jeho série horských muzeí. Toto unikátní muzeum, které je doslova zakousnuté do skály, bylo zasvěceno odkazu horolezců, kteří psali historii tradičního alpského horolezectví.

Muzeum navrhla dvojice ve světě uznávaných architektů Zaha Hadid a Peter Irmscher. Budova muzea zůstává poplatná svému přirozenému prostředí - skalnatým horám. Přechod mezi budovou muzea a sousedícími skalami je proto naprosto plynulý, s maximálním respektem k okolní krajině.

Splynutí s horami

Hlavní architekt Irmscher se ve svém návrhu inspiroval samotnými horami, přičemž jejich hrubou venkovní strukturu dokázal úspěšně přenést i do interiéru muzea. Tím zachoval maximální vizuální kontinuitu tohoto prostředí. „Ano, tento projekt byl od samého počátku koordinován tak, aby propojil venkovní prostředí s interiérem“, dodává Irmscher.

Protože je toto místo vyhledávaným cílem nejen lyžařů, ale i horských turistů, byla akustika jedním z klíčových bodů celého projektu - „Bylo nám jasné, že hosté budou do našeho muzea přicházet se svým lyžařským vybavením, které samozřejmě produkuje spoustu hluku,“ uvedl Irmscher. „Abychom si s tímto problémem poradili, konzultovali jsme náš projekt s akustickým inženýrem. Snahou bylo vytvořit z muzea MMM Corones tiché a klidné místo, což se nakonec podařilo“ dodává.

Zjemnění povrchů

Protože se architekti nechtěli vzdát svého monolitického pojetí návrhu, rozhodli se pro Rockfon® Mono® Acoustic, který se skvěle hodí k charakteru hor a současně pomáhá zlepšit akustiku tvrdých povrchů. „Trendem současné architektury je využívání surových materiálů a jednolitých povrchů. Rockfon Mono Acoustic tento trend naplňuje a navíc dává možnost vylepšit akustiku celého prostoru,“ dodává Irmscher.

S výsledkem jsou architekti jednoznačně spokojení. Více než 1000 m² plochy Rockfon Mono Acoustic jim dalo možnost zrealizovat svůj umělecký koncept a současně si poradit i s náročnou akustikou, která je obvyklým problémem všech monolitických staveb.

Volný čas a sport

Messner Mountain Museum

Via Castel Firmiano, 53
Provincia di Bolzano - Alto Adige
Itálie

1/8

Messner Mountain Museum

Místo:Itálie
Architekt:Zaha Hadid Architects
Montážní firma:Manuel Moling
Fotograf:Cristina Russo
Hrany:TE Elegant Render
Rozměry:1200 x 1200

Související referencní projekty