Hlavní knihovna Helsinské univerzity byla umístěna do rušné a hustě zastavěné městské oblasti, kde se stala novým místem setkávání pro obyvatele Helsinek.

Srdcem Kaisa House je velkolepé oválné atrium, které prochází skrz celou budovu. Křivky tohoto atria ladí s výraznými křivkami otvorů v západním průčelí budovy. Pro zvýraznění křivek atria jsou v každém podlaží umístěny bílé balkóny, které se vznášejí ve vzduchu jako soustředné kruhy mraků a poutají pozornost.

Stěny balkónů ve skutečnosti vylepšují akustiku celého prostoru. Vytvářejí totiž tiché a klidné prostředí pro návštěvníky knihovny. Pro dosažení hladkého povrchu a vytvoření křivek použila kancelář Anttinen Oiva Architects systém Mono Acoustic TE. Stropní systémy Rockfon významně pomáhají i v ostatních částech knihovny. Na konstrukci z taženého kovu jsou instalovány kazety Rockfon® Industrial™ Opal. Od chvíle, kdy byla Lady Kaisa otevřena, získala si srdce veřejnosti. Na jaře 2012 získala dokonce výroční cenu asociace finských kritiků.

Kaisa House

Hlavní knihovna Helsinské univerzity
P.O Box 53
00014 University of Helsinki
Finsko

Styl knihoven se za posledních 50 let výrazně proměnil - nastal proto čas přijít s nějakým flexibilním stavebním řešením.

Vesa Oiva

Anttinen Oiva Architects
1/5

Kaisa House

Místo:Finsko
Architekt:Selina Anttinen, Vesa Oiva
Montážní firma:Inlook

Související případové studie