Škola Kalvebod Fælled je zaměřená na sport a pohybové aktivity. Jejím záměrem je podporovat u dětí rozvoj fyzického i duševního zdraví prostřednictvím sportu, pohybu a her. Architekti tak měli nelehký úkol vytvořit prostředí, které bude podporovat školní vizi společenského a současně aktivního života dětí. Sportovní hala představuje z mnoha důvodů opravdové srdce překrásné školní budovy. Její provedení přímo vybízí ke sportu a hrám.

Snahou architektů bylo vytvořit skvělou akustiku a nabídnout uživatelům budovy prostory pro tiché přestávky v náročném každodenním programu. Proto hledali různá řešení pro specifické akustické potřeby jednotlivých prostor a místností školy.

Zlatošedý akustický strop

Architekta MAA Anita Lindholm Krak, která byla projektovým manažerem pro výstavbu školy Kalvebod Fælled, potvrdila, že požadavky na akustiku v základních školách budovaných v dánské Kodani jsou velmi vysoké. Vysoké nároky jsou ale architekty kladeny také na estetiku a design svých projektů. Jejich úkolem je proto najít vždy takové řešení, které nabídne víc, než jen vyváženou akustiku. Vybrané produkty musí být tedy atraktivní také vizuálně.

- Pro balkóny a atria, která mají viditelné betonové sloupy a nabízí pohled do sportovní haly ze všech podlaží, jsme požadovali akustické řešení s monoliticky vypadajícím povrchem. Konkrétně jsme chtěli produkt, který bude hladký a homogenní, ale ne nutně bílý. Jako vhodnou kombinaci jsme zvolili teplou zlatošedou barvu. Hlavní dodavatel stavby se rozhodl pro stropní systém Rockfon Mono Acoustic, který bezezbytku splnil všechny naše požadavky, dodává Anita Lindholm Krak.

Materiály odolné vůči nárazům v srdci školní budovy

V srdci školy, školní sportovní hale, hledali architekti takové akustické řešení, které by současně bylo odolné vůči nárazům a bez úhony tak zvládlo všechny místní sportovní boje a klání. Dalším z požadavků pak byla vizuální estetická souhra s ostatními viditelnými instalacemi.

Dodavatel proto na základě požadavků architekta zvolil systém Rockfon VertiQ, který tvoří stropní i stěnové absorbéry. 

„Ze spolupráce se společností Rockfon jsme byli opravdu nadšeni. V nabídce mají řešení pro nejrůznější situace a prostředí. Vybrali jsme tak produkty, které nám pomohly vytvořit prostředí, které bude akusticky vyvážené nejen pro práci učitelů, ale především pro efektivní učení žáků.“ dodává Anita Lindholm Krak.

Školství

Kalvebod Fælled School

Else Alfelts Vej 2
2300 Kodaň
Dánsko

1/10

Škola Kalvebod Fælled

Místo:Dánsko
Architekt:Lundgaard & Tranberg Architects
Fotograf:Svend Christensen
Produkty:Rockfon CleanSpace® Air, Rockfon MediCare® Air, Rockfon Mono® Acoustic, Rockfon VertiQ®
Hrany:A
Rozměry:1200 x 600, 2400 x 600

Související referencní projekty