Společnost Rockfon ovinula stockholmskou stanici do akustického komfortu

Stockholm je známý svou dlouhou tradicí veřejného umění a jeho stanice metra nejsou žádnou výjimkou. Mnoho dojíždějících se každý den orientuje podle uměleckých děl instalovaných ve stockholmském podzemí.

Když město Stockholm vyhlásilo otevřenou soutěž na vytvoření umělecké instalace pro novou vlakovou vnitrostátní stanici, místní umělkyně Karin Lindhová se již nemohla dočkat, aby se přihlásila. „Metrem cestuji a velmi se mi líbí jeho různorodé stanice.“ Pro umělkyni se architektonické výkresy nové městské stanice rovnaly majestátním katedrálám.

Zvlněný design si žádá elasticitu

Toto vše měla Lindhová na mysli, když hledala inspiraci v různých katedrálách. Jednou z nich byl i kostel Panny Marie Vítězné v Římě, ve kterém na ni zapůsobilo Berniniho sousoší Extáze svaté Terezy. „Bernini dokázal mistrně pracovat s denním světlem, architekturou a sochami,“ říká Lindhová. „Chtěla jsem si s denním světlem pohrát podobným způsobem, ale možná o trochu jemněji a méně barokně.“

Vytvoření nového vchodu do vlakové stanice bylo tedy výzvou. Umělecká vize Lindhové si vyžádala konstrukční zavěšení stropu mezaninu o ploše 200 m2 zřasené do vln.

Vedoucí projektu si byl vědom obtíží, a proto navrhl zkonstruování plastiky až na místě. Tým zvolil k realizaci vize umělkyně po testování různých materiálů systém Rockfon® Mono® Acoustic. „Panely jsou flexibilní – je tedy možné je ohýbat, a vytvořit tak jak ostré, tak měkké záhyby,“ říká Thomas Svensen ze společnosti TS Akustik.

Tvarování designu

Expresivita a spojitý vzhled konstrukce nejsou na úkor dobré akustiky. Jde o důležitý faktor vzhledem k tomu, že tudy každý den projde 125 000 cestujících.

Stockholm Station City

Centralplan 15
111 20 Stockholmskou
Švédsko

1/10

Stockholm Station City

Místo:Švédsko
Hrany:TE Elegant Render

Související referencní projekty