Dělání vln

V říjnu 2012 se španělské město Zaragoza navždy zapsalo do knih rekordů coby místo s největším nákupním centrem v Evropě. Puerto Venecia nabízí na prostoru 206 000 m2 s kinem, zábavním parkem a více než 150 obchody renomovaných značek něco opravdu pro každého. Kavárny  a restaurace lemují kanál linoucí se komplexem. V samém srdci komplexu, ve venkovní oblasti určené pro outdorové aktivity, je dokonce umělé jezero.

A protože voda hraje ve venkovním prostředí velmi významnou roli, návrháři se snažili přenést stejný pocit i do vnitřního prostoru. Tehdy se Eduardo Simarro z L-35 Arquitectos rozhodl obrátit se na nás. Simarro vysvětluje: „V takto obrovském prostoru - 200 m dlouhém a 24 m širokém - kde se shromažďují tisíce lidí, je vytvoření optimální akustiky a potlačení ozvěny klíčové. Pro tento účel bylo nutné odvést maximum práce především na horizontálních plochách, neboť všechny vertikální plochy jsou tvořeny skleněnými okny.” Strop nákupního centra je tak navržen jako bílý zvlněný pruh uprostřed, evokující vodu přitékající kanálem do jezera venku.

Na první pohled vás napadne, že strop je omítnut sádrou či tvrdou omítkou. Ve skutečnosti jde však o 3 500 m2 zvuk pohlcujících stropních panelů Mono Acoustic TE od společnosti Rockfon. Nejde však jen o vzhled - tento strop plní i velmi významnou roli v oblasti akustiky. „Rockfon byl přirozenou volbou pro jeho špičkové akustické vlastnosti a estetický vzhled. S tímto produktem se opravdu skvěle pracuje. Kamenná vlna je navíc excelentní materiál,” dodává Mariano Velilla, zástupce stavitele Europlac 2002.

Puerto Venecia

Puerto Venecia
Travesía Jardines Reales nº7
50021 Zaragoza
spān
6/5000
Španělsko

Vytvoření optimální akustiky a potlačení ozvěny je klíčové.

Eduardo  Simarro

L-35 Arquitectos
1/4

Puerto Venecia shopping centre

Místo:Španělsko
Architekt:Eduardo Simarro (L-35 Arquitectos)
Dodavatel:Oproler
Montážní firma:Europlac 2002, S.L.
Hrany:TE Elegant Render
Rozměry:1800 x 1200

Související referenční projekty