Pontypridd Riverside Scheme předvádí řešení Rockfon na třech působivých budovách

Stěžejní multifunkční komplex tří budov s názvem Llys Cadwyn (Chain Court) na břehu řeky, jenž je důležitou součástí nové výstavby za 200 milionů liber, zahrnuje kancelářské a maloobchodní jednotky spolu s moderní knihovnou, kavárnou, volnočasovým fitness a společenským zázemím v centru Pontypriddu.

Klient a zároveň vlastník, rada hrabství Rhondda Cynon Taf, zadala návrh tohoto atraktivního projektu společnosti Darnton B3 Architects, která od roku 2018 úspěšně spolupracuje se společností Willmott Dixon na realizaci tohoto inovativního a ambiciózního projektu za 38 milionů liber.

V celém projektu tří budov je nainstalováno přibližně 9 500 m2 akustických stropních a stěnových systémů společnosti Rockfon, které dodávají interiéru na působivosti a pomáhají vytvořit zdravá prostředí, v nichž mohou lidé pracovat, navštěvovat se, studovat, setkávat se a relaxovat.

Architektura, která vypadá i působí skvěle

Fasády dvou budov jsou prosklené, přičemž fasády obrácené k řece jsou navrženy s vertikálními lamelami odrážejícími sluneční paprsky v kombinaci teplých základních barev od žluté přes oranžovou až po červenou, což jim dodává pozitivní a moderní akcent. Třetí budova je s těmito dvěma budovami ve výrazném kontrastu. Její organické, oblé křivky vnějšího pláště, který je celý obložen třpytivými zinkovými deskami, připomínají futuristické centrum Bullring v Birminghamu a Guggenheimovo muzeum v Bilbau.

Dvojice budov vyžadovala vysokou úroveň zvukové pohltivosti, protože se v horních patrech nacházejí převážně otevřené kanceláře. Nezávislý výzkum ukázal, že díky lepší akustice v těchto prostředích se hladina stresu snižuje o 27 % a soustředění se zvyšuje o 48 %. Vysoká odrazivost světla našich stropních systémů optimalizuje přirozené světlo, což přispívá k pocitu pohody a pomáhá zajistit nejlepší pracovní podmínky při minimalizaci spotřeby energie a nákladů.

Zajištění požadovaného klidu

V knihovně byla v rámci specifikace samozřejmým požadavkem regulace zvuku. Naštěstí produkty Rockfon – včetně absorbérů Rockfon® Universal™ Baffle – nabízejí akustické vlastnosti, které požadovaný klid zajišťují. V kavárnách, tělocvičnách a společenských prostorách jsou naše výrobky dostatečně odolné, aby zvládly náročné používání.

Architekt projektu ze společnosti Darnton B3 Martin Hurley říká: „Sešel jsem se s naším klientem, abychom prodiskutovali akustiku ve velkém atriu, které se nachází mezi knihovnou pro děti a všeobecnou knihovnou. Dohodli jsme se, že vytvoříme uměleckou stěnu s použitím vybraných barev ovlivněných vlastní korporátní identitou rady. Hotový design funguje opravdu dobře a přináší požadovaný vizuální dojem a regulaci zvuku“.

K vytvoření stylové umělecké stěny byly použity stěnové panely Rockfon Eclipse® v tmavě šedé, fialové, tyrkysové, modrozelené, limetkové a oranžové barvě dle vzorníku NCS. Panely Eclipse lze specifikovat v různých tvarových formátech s čistou minimalistickou hranou A a v neomezené nabídce barev. Montážní sada pro rychlou a snadnou instalaci umožňuje nainstalovat panely v různých vzdálenostech od stěny, a rozšířit tak kreativní možnosti.

Splnění snu

Za instalaci byla zodpovědná společnost M&P Group z Tonypandy. Andrew Pearce z firmy uvedl: „Koordinace procesu instalace ve třech budovách v těsné blízkosti řeky v centru města představovala skutečnou výzvu. Bylo nutné, aby zásobování probíhalo podle plánu, dodávky byly včasné a v pořádku – což se s týmem společnosti Rockfon podařilo. Projekt dopadl skvěle a všichni jsou s dokončenou prací velmi spokojeni.“

Mike Parkin, oblastní manažer prodeje společnosti Nevill Long, řekl: „Tento projekt byl pro nás velmi zajímavý z technického i estetického hlediska. Bylo mi potěšením spolupracovat se společností Rockfon a zajistit, aby byly správné materiály dodány včas a v plném rozsahu.“

Skvělý výsledek a fantastický vzhled

Rowan Green, manažer specifikací společnosti Rockfon, řekl: „Bylo opravdu přínosné zapojit se do procesu specifikace návrhu této významné stavby již v rané fázi. Hlavním požadavkem bylo dosáhnout co nejméně viditelné konstrukce s použitím vybraných produktových řad Rockfon pro vytvoření estetických výsledků s vysokou úrovní zvukové pohltivosti. Kromě stěny obložené panely Eclipse byly ve všech třech budovách nainstalovány všestranné, technologicky pokročilé stropní desky Rockfon Blanka®, přičemž v zasedacích místnostech byly použity speciální desky Blanka Bas, které podporují srozumitelnost řeči. V umývárnách a vestibulech byly použity výhradně panely Rockfon® Koral™.“

Řada Rockfon Blanka nabízí široký výběr alternativ pro instalaci a použití. Všechny mají zvukovou pohltivost třídy A (αw 1,00), 87% odrazivost světla, > 99% rozptyl světla a izolaci zvuku mezi místnostmi > 26 dB. Snadno čistitelný, antistatický povrch desek Blanka prodlužuje životnost výrobku. Navíc tyto desky není nutné pokládat jedním směrem, což urychluje instalaci a šetří čas i peníze.

Ve futuristické budově jsou na stropě pomocí lanek zavěšeny elegantní kruhové ostrůvky Rockfon Eclipse v bílé barvě, které vytvářejí dojem, že se vznášejí ve vzduchu.

Stejně jako ostatní produktové řady Rockfon nabízejí desky Rockfon Koral vynikající zvukovou pohltivost a nejvyšší požární bezpečnost. Snadno se čistí vysavačem nebo vlhkým hadříkem a jsou k dispozici s částečně skrytým i plně viditelným rastrem.

Pontypridd Riverside Scheme

Llys Cadwyn 1
Pontypridd CF37 4TH Wales
Spojené království

Pontypridd Riverside Scheme

Místo:Pontypridd, Spojené království
Architekt:Darnton B3 Architects
Designér interiéru:Rada hrabství Rhondda Cynon Taf
Dodavatel:Rowan Green a John Hiscock
Montážní firma:M&P Group se sídlem v Tonypandy
Fotograf:Peter Landers
Produkty:Rockfon Blanka®, Rockfon® Eclipse stěnový panel, Rockfon® Koral, Rockfon® Universal Baffle
Hrany:Ac
Rozměry:600 x 600, 1200 x 300

Související případové studie